Starostwo Powiatowe w Grudziądzu

Odnosniki

Data

Środa 21 Sierpnia 2019

Imieniny

Joanny, Kazimierza, Emiliana

Menu

Nawigacja

Odnosniki

75 Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego

 

W dniu 1 sierpnia 2019 r. o godz. 17.00, przy Pomniku Walki i Męczeństwa w Wielkich Lniskach odbyły się uroczyste obchody 75 rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego. Organizatorem uroczystości była Gmina Grudziądz, zaś  honorowy patronat objął Starosta Powiatu Grudziądzkiego Adam Olejnik. W uroczystościach  oprócz Starosty wzięli udział Wicestarosta Jan Kowarowski, Sekretarz Powiatu Dorota Kaczerowska, Przewodnicząca Rady Powiatu Grudziądzkiego Marzena Dembek, Radny Aleksander Zadykowicz, Komendant Miejski PSP bryg Robert Gutowski oraz Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień ppłk Tomasz Sobczyk.

 

Starosta nawiązując do historii powiedział:

„1 sierpnia 1944 r. - po latach nieludzkiej i zbrodniczej okupacji niemieckiej, która każdego dnia przynosiła nowe zbrodnie – Warszawiacy chwycili za broń, rozkaz padł i rozpoczął się największy zryw militarny w okupowanej przez Niemców Europie. Nierówna walka trwała 63 dni. Bitwa o Warszawę przyniosła zagładę miasta, śmierć około 200 tyś. osób i wypędzenie reszty mieszkańców stolicy. Jeżeli ofiara powstańców nie ma pójść na marne, nasze myśli i czyny powinny się zmienić”, i nawiązał do słów jakie wypowiedział o heroizmie naszego narodu prezydent USA Donald Trump 1 sierpnia 2017 r.: „Pamięć o ofiarach tego heroicznego wydarzenia woła do nas przez dziesięciolecia, a wspomnienia o obrońcach przejścia przez Aleje Jerozolimskie należą do najbardziej żywych. Ci bohaterowie przypominają nam, że zachód został ocalony dzięki krwi patriotów, że każde pokolenie ma w tej obronie do odegrania swoją rolę”.

 

Następnie podziękował organizatorom za przygotowaną uroczystość, mieszkańcom Wielkich Lnisk za troskę o to szczególne miejsce oraz wszystkim młodym mieszkańcom powiatu i żołnierzom.

 

Uroczystości w imieniu Dowódcy Garnizonu Grudziądz prowadził mjr Szymon Czarnas, a Wojskową Wartę Honorową pełnił 8 Batalion Walki Radioelektronicznej w Grudziądzu. 

  • autor: Maciej Lipowski, data: 2019-08-05
wyświetl galerię w Cooliris

« wstecz