Starostwo Powiatowe w Grudziądzu

Odnosniki

Data

Czwartek 19 Września 2019

Imieniny

Januarego, Konstancji, Teodora

Menu

Nawigacja

Odnosniki

Szansa dla maluchów na normalne życie

8 września br. zostało otwarte pierwsze w Bydgoszczy „ Okno Życia”. Ceremonię poświęcenia poprowadził ordynariusz diecezji bydgoskiej ks. bp Jan Tyrwa. „ Okno Życia” znajduje się w Centrum miasta – w klasztorze Sióstr Klarysek od Wiecznej adoracji przy ul. Gdańskiej 56. Jest ono odpowiednio oznaczone i łatwo dostępne, co umożliwi rodzicom, którzy nie są w stanie zaopiekować się swoim dzieckiem na pozostawienie go w godnych warunkach.

Inicjatorem powstania takiego miejsca w Bydgoszczy jest m. in. Ośrodek – Adopcyjno Opiekuńczy Caritas diecezji Bydgoskiej im. Jana Pawła II.
         Pozostawienie noworodka w „ oknie życia” uruchamia następującą procedurę zabezpieczenia medyczno-prawnego:
1. Powoduje natychmiastowe, automatyczne włączenie sygnału alarmowego, powiadamiającego dyżurujące siostry.
2. Zadaniem sióstr opiekujących się „oknem życia”, jest zabezpieczenie noworodka w pomieszczeniu sąsiadującym z oknem, zapewnienie komfortu cieplnego dziecku do przyjazdu karetki pogotowia.
3. Jednocześnie Siostry powiadamiają Pogotowie Ratunkowe w celu zabezpieczenia medycznego noworodka.
4. Siostry powiadamiają także Ośrodek Adopcyjno – Opiekuńczy Caritas w Bydgoszczy o pozostawionym w „oknie życia” noworodku.
5. Pogotowie Ratunkowe zabezpiecza przewiezienie noworodka karetka pogotowia do szpitala im. E. Warmińskiego w Bydgoszczy na Oddział Neonatologiczny.
6. Oddział Neonatologiczny zabezpiecza medycznie noworodka w warunkach szpitalnych, rutynowe badania, badania specjalistyczne w celu zebrania wywiadu medycznego o stanie zdrowia noworodka.
7. Zadaniem Ośrodka Adopcyjno – Opiekuńczego Caritas w Bydgoszczy jest zawiadomienie Sądu Rejonowego, Wydział Rodzinny i Nieletnich w Bydgoszczy o:
         - wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka,
         - nadanie dziecku tożsamości.
9. Rozpoczyna się procedura adopcyjna.
 
         „Okno Życia” to specjalnie przygotowane miejsce, w którym matka może anonimowo zostawić swoje dziecko, mając pewność, że zostanie mu zapewniona opieka i bezpieczeństwo.
Pomoże zapobiec tragediom noworodków porzuconych przez matki, które nie są w stanie podołać obowiązkom macierzyństwa.

komentarze (0) (Szansa dla maluchów na normalne życie)

drukuj (Szansa dla maluchów na normalne życie)

  • autor: Elżbieta Macierzyńska , data: 01.10.2009

« wstecz