Starostwo Powiatowe w Grudziądzu

Odnosniki

Data

Poniedziałek 22 Lipca 2019

Imieniny

Marii, Magdaleny, Albina

Menu

Nawigacja

Odnosniki

Maj rozpoczęliśmy patriotycznie i sportowo

Długi majowy weekend tradycyjnie upłynął pod znakiem uroczystości patriotycznych oraz licznych imprez plenerowych. Mieszkańcy naszego powiatu mieli okazję zobaczyć piłkarskie zmagania, podziwiać zręczność uczestników konkursu powożenia zaprzęgami parokonnymi, a także dopingować kolarzy podczas 22. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Juniorów UCI.

Majówka to przede wszystkim ważne uroczystości patriotyczne. 2 maja obchodziliśmy najmłodsze polskie święto- Dzień Flagi Rzeczypospolitej, a dzień później uroczystości związane ze Świętem Konstytucji 3 maja. Tradycyjnie tego dnia po mszy św. w grudziądzkiej kolegiacie delegacje władz samorządowych miasta i powiatu grudziądzkiego złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym.

 

Fot. Piotr Bilski

Było patriotycznie, ale także sportowo.

Pierwszego maja dziewięć 11-osobowych drużyn piłkarskich z całego regionu rywalizowało w rozgrywkach piłki nożnej. Areną zmagań futbolistów już po raz kolejny stała się murawa boiska w Linowie. Zwyciężyła drużyna Dragon Rogóźno.

Fot. Archiwum GOK-u w Świeciu n/Osą

Niemałe emocje wzbudził także Wyścig Kolarski Juniorów o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza i XXIII Memoriału Lecha Cergowskiego. Trasa przebiegała m.in. przez Grutę- Łasin–Jabłonowo Pomorskie, Świecie nad Osą i Grudziądz.
W zawodach wystartowało 180 kolarzy z całej Polski oraz z zagranicy. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 2 maja w Zespole Placówek Młodzieżowych „Bursa”. Triumf w klasyfikacji indywidualnej odniósł Rosjanin Alexander Grigoriew (reprezentacja Rosji). Z naszego województwa najlepsi indywidualnie byli Marcin Saczuk z Torunia i Mateusz Mikulicz z ALKS Stal Grudziądz.

Puchar z rąk Starosty Grudziądzkiego – Marka Szczepanowskiego za zajęcie II miejsca w klasyfikacji drużynowej odebrała reprezentacja Białorusi.

 

Fot. Maryla Rzeszut

Niesamowitych wrażeń dostarczyły również zawody w powożeniu zaprzęgami, które odbyły się 3 majaw gminie Świecie nad Osą. Organizowana cyklicznie dla uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, impreza jest jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych w powiecie. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 14 zaprzęgów parokonnych i 7 zaprzęgów kucyków.

Bezkonkurencyjny w powożeniu zaprzęgami parokonnymi okazał się Stanisław Janik z Grudziądza, który zwyciężył także w roku ubiegłym. Najlepszy wynik w konkurencji powożenia kucy uzyskała Joanna Soborska z Nowego Młyna.

Puchar Starosty Grudziądzkiego dla najlepszego zaprzęgu z powiatu  grudziądzkiego otrzymał Kazimierz Pilkiewicz ze stadniny koni w Nowych Jankowicach.

 

 Fot. Gerard Szukay

komentarze (0) (Maj rozpoczęliśmy patriotycznie i sportowo)

  • autor: Justyna Osiewicz, data: 2010.05.06

« wstecz