Starostwo Powiatowe w Grudziądzu

Odnosniki

Data

Środa 17 Lipca 2019

Imieniny

Anety, Bogdana, Jadwigi

Menu

Nawigacja

Odnosniki

Żywa lekcja historii i patriotyzmu

Kilka tysięcy widzów podziwiało w ostatnią niedzielę, tj. 5 września br., inscenizację pt. „63. Toruński Pułk Piechoty w bitwie pod Mełnem”. Po 71 latach w batalii znów zwyciężyli Polacy. Atrakcyjne widowisko sprawiło, że frekwencja na niedzielnej inscenizacji była większa niż w ubiegłym roku.

Impreza, która wpisywała się w obchody 71. rocznicy wybuchu II w. św., rozpoczęła się mszą świętą w intencji poległych żołnierzy, celebrowaną przez ks. Henryka Sczodrowskiego na cmentarzu wojennym w Mełnie. Wyjątkową oprawę tego wydarzenia podkreśliła salwa honorowa  w wykonaniu kompanii honorowej z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu oraz pododdziałów towarzyszących. W dalszej części uroczystości delegacje Sybiraków i środowisk kombatanckich, przedstawicieli władz samorządowych, sołectw, strażaków, harcerzy oraz młodzieży szkół złożyły wieńce na grobach ofiar. Były również okolicznościowe przemówienia, które wygłosili Wójt Gminy Gruta - Stanisław Tarkowski, Starosta Grudziądzki - Marek Szczepanowski oraz komendant Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Toruniu – st.chor.szt. Roman Piórkowski.

Widowiskową część obchodów stanowiła inscenizacja 63. Toruński Pułk Piechoty w Bitwie pod Mełnem. Rekonstrukcja bitwy odbyła się w Annowie. Wybór miejsca nie był przypadkowy. To właśnie tu 3 września 1939 roku 69. Toruński Pułk Piechoty zwany potocznie „Dziećmi Torunia” toczył zaciekłe walki z oddziałami XXI Korpusu Niemieckiego. W inscenizacji wzięły udział grupy rekonstrukcji historycznej reprezentujące polskie i niemieckie formacje wojskowe.

Przybyli na inscenizację oprócz rekonstrukcji bitwy, mogli również obejrzeć broń wykorzystywaną w kampanii wrześniowej, tj. niemiecki transporter opancerzony KF 13 Adler, polski samochód pancerny, ciężki karabin maszynowy Maxim oraz niemiecki miotacz ognia. Widzowie mieli okazję poznać specyfikę funkcjonowania pododdziałów wojskowych i przypomnieć sobie przedwojenne  instrukcje i regulaminy.

O oprawę artystyczną zadbały -  zespół dziecięcy „Papugi” z Gruty oraz „Gaj” z Dąbrówki Królewskiej. Organizatorzy przygotowali również konkurs wiedzy o gminie Gruta i Lokalnej Grupie Działania Wieczno, w którym wzięli udział uczniowie ze szkół gminy Gruta.

Organizatorami imprezy byli: komendant Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Toruniu – st.chor.szt. Roman Piórkowski oraz Dowódca Grupy Rekonstrukcji Historycznej 63 TPP – mł.chor.szt. Piotr Klepacki, Wójt Gminy Gruta – Stanisław Tarkowski, Starostwo Powiatowe w Grudziądzu, Lokalna Grupa Działania „Wieczno”, Stowarzyszenie Miłośników Artylerii i Militariów oraz Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. 

komentarze (0) (Żywa lekcja historii i patriotyzmu)

  • autor: Justyna Osiewicz, data: 2010.09.06
wyświetl galerię w Cooliris

« wstecz