Starostwo Powiatowe w Grudziądzu

Odnosniki

Data

Poniedziałek 22 Lipca 2019

Imieniny

Marii, Magdaleny, Albina

Menu

Nawigacja

Odnosniki

Dożynki w powiecie grudziądzkim

Jak co roku we wszystkich gminach powiatu grudziądzkiego obchodzono święto plonów.

Cykl uroczystości związanych z tradycyjną wdzięcznością mieszkańców za tegoroczne zbiory zainaugurowała gmina Gruta (22-23.08.2015 r.).

Celebrowano rolniczy trud również w następujących miejscowościach: Łasin, Mały Rudnik, Radzyń Chełmiński, Rogóźno, Słup, Świecie nad Osą, Turznice oraz Węgrowo.

Jak każe obyczaj wszystkie uroczystości były poprzedzone liturgiczną mszą świętą. Licznie zgromadzeni mieszkańcy brali udział w przemarszu barwnych korowodów dożynkowych, zaś gospodarze dożynek gminnych dzielili chlebem upieczonym z tegorocznych plonów.

We wszystkich gminach organizatorzy oprócz oczywiście części oficjalnej zadbali o część artystyczną.

Na gruckiej scenie, oprócz gwiazdy wieczoru Andrzeja Rybińskiego wystąpiła orkiestra strażacka Bobrowniki, zespół działający przy Gminnym Centrum Kultury w Grucie – PÓŁnaPÓŁ Krzysztofa Jankowskiego i TIM.

W Małym Rudniku wystąpił zespół ludowy z Chełmży. W programie znalazł się również pokaz w wykonaniu OSP Ruda, zabawa taneczna przy zespole muzycznym „RELAX” oraz liczne konkursy z nagrodami.

W Radzyniu część artystyczną uświetniły występy Zespołu Czerwony Tulipan, który przypomniał wielkie przeboje Czerwonych Gitar i Czesława Niemena, oraz Orkiestry Dętej z Wąbrzeźna i Zespołu Harmonia. Na scenie pojawił się Kabaret pod Wyrwigroszem, który zgromadził liczną rzeszę fanów.

W Rogóźnie zaś występy muzyczne uatrakcyjnił Zespół folklorystyczny „Prialica” z Grodna oraz Zespół „Koronki” z Żabinki.

Muzyczną oprawę podczas dożynek w Świeciu nad Osą zapewniły zespoły „Józefinki” ze Świecia nad Osą, „Anibabki” z Kurzętnika oraz „Złoty Krąg” z Bobrowa zaś na scenie łasińskiego amfiteatru nad Jeziorem Zamkowym wystąpiły dwa zespoły disco polo: Exaited oraz Verdis.

Podczas święta plonów odbywały się konkursy na najładniejszy wieniec, turnieje sołectw,  a także wiele innych konkursów z nagrodami.  Nie zapomniano o najmłodszych, na których czekały liczne atrakcje m.in. wesołe miasteczko, zjeżdżalnie, trampoliny.

Wspólnie z mieszkańcami poszczególnych miejscowości uroczyste obchody dożynkowe świętowali włodarze powiatu. Starosta Grudziądzki Edmund Korgol spotkał się z uczestnikami święta plonów w Małym Rudniku, Słupie, Turznicach, Węgrowie oraz Radzyniu Chełmińskim. Zaś Wicestarosta Grudziądzki Marek Szczepanowski dzielił się chlebem dziękując przy tym rolnikom za ich trud w Świeciu nad Osą.

Sekretarz Powiatu Sławomir Piernicki uczestniczył w uroczystościach dożynkowych w Rogóźnie oraz w Małym Rudniku.

  • autor: Agnieszka Zawadzka, data: 2015-09-21
wyświetl galerię w Cooliris

« wstecz