Starostwo Powiatowe w Grudziądzu

Odnosniki

Data

Wtorek 22 Września 2020

Imieniny

Joachima, Maurycego, Darii

Menu

Nawigacja

Odnosniki

Pracowita wiosna na powiatowych drogach

Poprawa zniszczonych odcinków dróg po zimie, wymiana starych nawierzchni jezdni i budowa nowych traktów dla pieszych – okres wiosenny to czas intensywnej pracy drogowców na drogach powiatu grudziądzkiego.

Ekipy budowlane zakończyły już remonty cząstkowe dróg powiatowych. Niestety, po wyjątkowo mroźnej zimie, w wielu przypadkach łatanie dziur nie wystarczy. Konieczna jest likwidacja tzw. „przełomów”, tj. kilkunastometrowych odcinków z całkowicie zniszczoną konstrukcją (podbudową i nawierzchnią) oraz szereg działań wzmacniających konstrukcję jezdni.

- Dobiegł końca pierwszy etap remontów cząstkowych przy użyciu emulsji asfaltowej i grysu, prowadzonych przez ekipy wąbrzeskiej firmy Drobud i PUM w Grudziądzu. Remontery, czyli nowoczesne urządzenia służące do cząstkowej naprawy dróg, pracowały na powierzchni 19 875 m kw.  na terenie wszystkich gmin powiatu grudziądzkiego. Koszty remontów wyniosły blisko 450 tysięcy złotych. Natomiast likwidacja przełomów odbywać się będzie na powierzchni ok. 10 tyś m kw. w gminach powiatu. Kosztować to będzie samorząd ok. 900 tysięcy złotych – mówi Janusz Różański, kierownik Powiatowego Zarządu Dróg.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powstają także nowe chodniki. Wybudowano ponad dwustu metrowy chodnik w Salnie w gminie Gruta, a obecnie służby drogowe pracują nad budową ponad kilometrowego ciągu pieszego w Nicwałdzie (gmina Gruta). Na początek czerwca zaplanowano również budowę chodnika w Szonowie. Nowy trakt dla pieszych o długości 200 metrów, który ma powstać w gminie Łasin, będzie przebiegał przy tutejszej Szkole Podstawowej.

Aktualnie prowadzone są także roboty drogowe na odcinku drogi powiatowej nr 1405 C Słup-Świecie nad Osą. Zakres prac prowadzonych na ponad 5 km odcinku przez Przedsiębiorstwo Dróg SA. Starograd Gdański obejmuje poszerzenie jezdni do 5,5 m (z poszerzeniem do 6 m na łukach), wykonanie przepustów pod wjazdami, profilowanie rowów i poboczy. Przewidywany termin zakończenia robót to 15 czerwca br.

Postępowi prac drogowych na drodze Słup-Świecie nad Osą oraz robót wykonywanych na chodniku w Nicwałdzie przyglądali się 26 maja br. Starosta Grudziądzki, Marek Szczepanowski i kierownik PZD, Janusz Różański, którzy na bieżąco monitorują stan powiatowej infrastruktury drogowej.

 

 Budowa zjazdu na drogę powiatową Słup-Świecie nad Osą   

Prace przy budowie nowego chodnika w Nicwałdzie  Roboty drogowe na odcinku drogi powiatowej nr 1405 C Słup-Świecie nad Osą

 

Nową nawierzchnię zyska również ponad 2-kilometrowy odcinek drogi prowadzącej od Nicwałdu w stronę Grudziądza, na którego przebudowę samorząd powiatowy pozyskał środki unijne w ramach RPO. Prace budowlane rozpoczną się już w czerwcu i potrwają do sierpnia. Wykona je Przedsiębiorstwo Robót Drogowych „DROBUD” z Wąbrzeźna. Koszt inwestycji to ponad 2 mln złotych.

Na czerwiec służby PZD zaplanowały także wymianę oznakowania pionowego przy drogach powiatowych.

komentarze (0) (Pracowita wiosna na powiatowych drogach)

  • autor: Justyna Osiewicz

« wstecz