Starostwo Powiatowe w Grudziądzu

Odnosniki

Data

Sobota 26 Września 2020

Imieniny

Justyny, Damiana, Wawrzyńca

Menu

Nawigacja

Odnosniki

17 km odnowionych nawierzchni

Roczny budżet powiatu grudziądzkiego wynosi około 20 mln złotych, co stanowi 4% dochodów miasta Grudziądza i zaledwie 2/3 budżetu gminy Grudziądz. Jednak tak skromny potencjał, jakim dysponuje samorząd powiatu grudziądzkiego nie przeszkadza w realizacji wielu ważnych i potrzebnych inwestycji służących poprawie infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa mieszkańców.

W ubiegłym roku 12, a w tym - łącznie ponad 17 kilometrów dróg powiatowych zyska nową nawierzchnię. - Paradoksalnie ten rok, pomimo kończącej się perspektywy finansowej UE, można nazwać rokiem inwestycji, ponieważ realizujemy bardzo szeroki zakres prac remontowych. W budżecie znalazły się dwie inwestycje za prawie 1,5 mln złotych w całości finansowane ze środków własnych powiatu. Jedna z nich polegała na przebudowie prawie 900-metrowego odcinka drogi Zielnowo-Gziki (gmina Radzyń Chełmiński), była to kontynuacja zapoczątkowanej w ubiegłym roku modernizacji. Inwestycja ta zakończyła się w sierpniu, a już z początkiem września dobiegnie końca kolejna przebudowa ponad półkilometrowego odcinka drogi Słup-Linowo w miejscowości Słup. Oprócz wspomnianych inwestycji przeprowadzono remonty metodą powierzchniowego utrwalania na wybranych odcinkach dróg we wszystkich gminach powiatu  o długości ok. 11 km oraz wykonano remonty cząstkowe masą na gorąco (6684 m²). W porozumieniu z firmą budującą siłownie wiatrowe położono nakładki asfaltowe na dwóch odcinkach dróg powiatowych w miejscowości Linowo o łącznej długości 1600 metrów. W tej samej technologii wyremontowane zostaną również drogi w Skarszewach, Wałdowie, Przesławicach, Mełnie, Rywałdzie, Białochowie, Lisnowie , Łasinie  i Plesewie. Kolejne nakładki Zarząd Powiatu zaplanował na ponad dwustumetrowych odcinkach dróg: w Piaskach, Rywałdzie, Lisnówku, Starym Błonowie, Grucie, Białochowie oraz na drodze Rogóźno-Szembruk. Ich sfinansowanie będzie możliwe dzięki oszczędnościom przetargowym. Wartość wydatków związanych z modernizacją powiatowych dróg szacuje się ogółem na kwotę ok. 5 mln złotych - mówi Grzegorz Masiota, członek Zarządu  Powiatu Grudziądzkiego. 

W tym roku obok nowych dróg pojawiły się również nowe trakty dla pieszych. Wybudowano je w miejscowościach Wałdowo, Mały Rudnik, Gać i Orle o łącznej długości 500 m, a za kilka dni zakończy się przebudowa chodnika w Mełnie (gmina Gruta). Najbliższe plany samorządu związane z budową traktów dla pieszych dotyczą także miejscowości: Szonowo, Rywałd, Lisnowo, Rogóźno i Szczepanki.

- Problem infrastruktury drogowej zajmuje bardzo ważne miejsce w działalności każdego samorządu. Dlatego realizując zadania w tym zakresie staramy się dokonywać racjonalnych wyborów zgodnych z postulatami mieszkańców, zgłaszanymi na spotkaniach z przedstawicielami gmin. Ze względu na fakt, że na terenie naszego powiatu drogi są bardzo rozbudowane,  ich łączna długość sięga prawie 400 km, wymagają one bardzo dużych nakładów finansowych, na które nasz samorząd nie stać. Jednak w miarę możliwości finansowych sukcesywnie modernizujemy newralgiczne odcinki, zabezpieczamy je przed dalszą degradacją i niwelujemy powstałe nierówności. Cieszy nas, że co roku stan nawierzchni dróg powiatowych poprawia się. Do tej pory, aby zdobyć pieniądze na ich modernizację korzystaliśmy ze wszystkich dostępnych źródeł finansowania – programów rządowych (tzw. „schetynówki), funduszy unijnych, a także partnerskiej współpracy z gminnymi samorządami  i będziemy nadal o nie zabiegać – dodaje Wicestarosta Grudziądzki Edmund Korgol.

komentarze (0) (17 km odnowionych nawierzchni)

 • autor: Justyna Osiewicz
wyświetl galerię w Cooliris
 • Remont nawierzchni drogi powiatowej w Szumiłowie metodą...
  Remont nawierzchni drogi powiatowej w Szumiłowie metodą powierzchniowego utrwalania
 • Budowa chodnika w Mełnie
  Budowa chodnika w Mełnie
 • Przebudowa 570-metrowego odcinka drogi nr 1404C...
  Przebudowa 570-metrowego odcinka drogi nr 1404C Słup-Linowo w miejscowości Linowo
 • -

« wstecz