Starostwo Powiatowe w Grudziądzu

Odnosniki

Data

Niedziela 8 Grudnia 2019

Imieniny

Marii, Wirginii, Makarego

Menu

Nawigacja

Odnosniki

V Rajd Śladami Pana Samochodzika i Templariuszy

W dniach 21 - 23 września w Radzyniu Chełmińskim odbył się V Rajd Przyrodniczo-Historyczny "Śladami Pana Samochodzika i Templariuszy". Wzięło w nim udział ponad 200 harcerzy reprezentujących hufce z terenu Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej i Warmińsko-Mazurskiej ZHP. Współorganizatorem Rajdu od początku jest Starostwo Powiatowe w Grudziądzu.

Harcerze spotkali się w piatkowy wieczór w gościnnym Zespole Szkół w Radzyniu Chełmińskim. W nastrojowym świetle płonących świec uczestnicy Rajdu zostali powitani przez dyrektora Adama Olejnika oraz przedstawili się sobie nawzajem. W chłodny, sobotni poranek podzieleni na 17 patroli wyruszyli na około 10 kilometrową trasę wokół Radzynia. Podczas wędrówki podziwiali piękny krajobraz oraz mieli okazję wykazać się różnoraką wiedzą i umiejętnościami. Na plaży nad jeziorem w Kneblowie czekała na nich pyszna grochówka. Meta Rajdu znajdowała się na radzyńskim zamku, gdzie zajęcia przygotowały dla rywalizujących ekip bractwa rycerskie - Zamku Radzyńskiego i goście z Bydgoszczy. Wieczorem pogoda sprawiła wszystkim psikusa i zaczął padać deszcz, w związku z czym planowane na dziedzińcu ognisko przekształcono w kameralne spotkanie... około 300 osób w piwnicach zamku. Oprócz harcerzy - uczestników Rajdu pojawili sie na nim goście, w tym przede wszystkim odtwórcy głównych ról w serialu "Pan Samochodzik i Templariusze", nagrywanym 40 lat temu głównie na terenie naszego powiatu - Ewa Szykulska i Stanisław Mikulski. Zjawiło sie też wielu zacnych gości, w tym honorowi patroni Rajdu: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Janusz Dzięcioł, Wiceprzewodniczący Rady Naczelnej Zwiazku Harcerstwa Polskiego hm. Rafał Socha, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Anna Łukaszewska, Przewodniczący Ogólnopolskiego Ruchu Programowo-Metodycznego ZHP "Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich" phm. Przemysław Padrak, Komendant Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP hm. Dorota Jeżowska-Olszewska. Władze powiatu grudziądzkiego reprezentowali Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zygmunt Zawadka i Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Kazimierz Sobótka, powiat wąbrzeski reprezentowała Wicestarosta Bożena Szpryniecka.

Podczas ponad godzinnego spotkania aktorzy wspominali czasy kręcenia filmu i opowiadali związane z tym anegdoty. W międzyczasie deszcz przestał padać i można było wyjść na zewnątrz podziwiać przygotowane przez rycerzy atrakcje - tańce, walki, pokazy fireshow... Na koniec nieco zmarznięci goście i uczestnicy Rajdu rozgrzali się ucztą, która została zorganizowana dla wszystkich w zamkowych podziemiach.

W niedzielny poranek harcerze podsumowali wyniki rywalizacji na trasie oraz udali się na mszę świętą do kościoła pw. św. Anny. Po mszy udali się do domów z nadzieją spotkania w Radzyniu za rok...

komentarze (0) (V Rajd Śladami Pana Samochodzika i Templariuszy)

  • autor: Michał Kosowicz, data: 2012.09.25

Zdjęcia nadesłane przez Małgorzatę i Mateusza Kosowicz

wyświetl galerię w Cooliris
  • autor: Foto Małgorzata i Mateusz Kosowicz

« wstecz

baner toplayer
odprac