Starostwo Powiatowe w Grudziądzu

Odnosniki

Data

Czwartek 23 Stycznia 2020

Imieniny

Ildefonsa, Rajmunda, Emerencji

Menu

Nawigacja

Odnosniki

Po raz dziewiąty na polach Grunwaldu

Już po raz dziewiąty młodzież z powiatu grudziądzkiego zrzeszona w  drużynach harcerskich „Kamyki” i „Szperacze” uczestniczyła w tegorocznym, XL Ogólnopolskim Harcerskim Zlocie Grunwaldzkim. Swoją obecnością zaszczycił harcerzy premier RP Donald Tusk.

 

Obchody 601. rocznicy upamiętniającej zwycięstwo w jednej z największych średniowiecznych bitew przyciągnęły do Grunwaldu także i w tym roku kilkadziesiąt tysięcy widzów. Rycerze z Polski i zagranicy odtworzyli w sobotnie popołudnie (16 lipca) na grunwaldzkich polach pod Stębarkiem inscenizację słynnej bitwy z 15 lipca 1410 roku. Na sobotnich uroczystościach oprócz samorządowców z województwa warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego obecny był Wicepremier RP Waldemar Pawlak.

Powiat grudziądzki reprezentowały drużyny: „Kamyki” pod kierunkiem Jolanty Darłak oraz „Szperacze”, którzy już od niedzieli 10 lipca brali udział w przygotowaniu zlotu - pod opieką Małgorzaty i Michała Kosowiczów.

-  Nasi harcerze aktywnie uczestniczyli w zajęciach programowych  i organizując Zlotowy Festiwal Piosenki. „Kamyki” zorganizowały zajęcia „ Śladami dawnych Słowian”, podczas których można było samemu ulepić figurkę z gliny. „Szperacze tradycyjnie promowali uroki powiatu grudziądzkiego i… Welskiego Parku Krajobrazowego.
W czwartek, 14 lipca br.  harcerskie miasteczko zlotowe odwiedził premier Donald Tusk, który pod eskortą naszych harcerzy został oprowadzony po obozowisku. Dzień później odbywały się zajęcia i konkursy sportowo – rekreacyjne. „Grunwaldzkie Wici” podczas głównego apelu zlotowego odczytała Monika Zapalska ze Świecia nad Osą. Podczas apelu została przekazana ziemia z miejsc zaznaczonych walką w naszym rejonie. „Kamyki” przekazały ziemię z miejsca bitwy pod Mełnem, a „Szperacze” z Rządza. Ziemia w urnie została przekazana do Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej,
 pozostałą jej część rozsypano na kopcu Jagiełły – tak relacjonuje pobyt w Grunwaldzie drużynowy „Szperaczy” i zarazem Komendant Gniazda Warmińsko-Mazurskiego, Michał Kosowicz.

Tegoroczne uroczystości pod Grunwaldem zbiegły się z dwudziestoleciem powstania Ruchu Programowo-Metodycznego ZHP „Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich”, zrzeszającego drużyny harcerskie i skautowe organizujące Zlot.

W sobotę (16 lipca) z młodzieżą spotkał się Starosta Grudziądzki Marek Szczepanowski, który podziękował harcerzom za godne reprezentowanie i promocję naszego regionu.

komentarze (0) (Po raz dziewiąty na polach Grunwaldu)

  • autor: Justyna Osiewicz, data: 2011.07.20
wyświetl galerię w Cooliris

« wstecz

baner toplayer
23