Starostwo Powiatowe w Grudziądzu

Odnosniki

Data

Środa 21 Sierpnia 2019

Imieniny

Joanny, Kazimierza, Emiliana

Menu

Nawigacja

Odnosniki

Informacja w związku z prognozowanymi upałami oraz burzami

Zgodnie z prognozą IMGW w ciągu najbliższych dni (3-9.08) na obszarze całego kraju będzie utrzymywała się bardzo wysoka temperatura (powyżej 30°C, lokalnie do 37°C-39"C). Od dzisiaj (4.08) od godzin wieczornych można spodziewać się burz, miejscami z gradem.

OCENA ZAGROŻENIA

  • Atualnie obowiązują ostrzeżenia IMGW o upale 3/3 dla niemal całego obszaru Polski, z wyjątkiem województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Dla woj. warmińsko-mazurskiego wydano ostrzeżenie o upale 2/3. Ostrzeżenia obowiązują do dnia 8-9.08.
  • Od godzin wieczornych 4.08 na obszarze od wybrzeża wschodniego i Mazur, przez centrum kraju, po Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie prognozowane są burze, miejscami z gradem i wysokością opadu do 20 mm. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 75 km/h.
  • Zgodnie z aktualną (3.08 godz. 14.00) prognozą zagrożeń IMGW, w dniach 4-5.08 burze 1/3 występować mogą w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim.
  • Według orientacyjnej prognozy pogody IMGW maksymalna temperatura wyniesie od 30°C na Suwalszczyźnie do 37°C-39°C na Dolnym Śląsku oraz na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Spodziewane są przelotne opady deszczu i burze, zwłaszcza na krańcach zachodnich. Lekkie ochłodzenie prognozowane jest w dniach 9-10.08, gdy temperatura maksymalna ma wynieść 24°C, 28°C na północy do 31°C na południu.
  • Utrzymywanie się wysokiej temperatury powietrza na obszarze całego kraju przez niemal tydzień może mieć negatywne skutki dla zdrowia i życia ludzi, realizacji ruchu kołowego i szynowego, funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i sieci wodociągowej, a także dla zagrożenia pożarowego, (w tym pożarami w lasach).

« wstecz