OdnosnikiData
Czwartek 25 Lutego 2021
Imieniny
Cezarego, Wiktora, Donata
MenuNawigacja
OdnosnikiOdnosnikiBaneryGRUDZIĄDZ - RADZYŃ CHEŁMIŃSKI - RYWAŁD KRÓLEWSKI - ŚWIECIE NAD OSĄ - ŁĄKORZ szlak o dług. 60,0 km Skrócona charakterystyka szlaku.
Jest to nowy szlak rowerowy wyznaczony przez działaczy Oddziału Miejskiego PTTK w Toruniu. Szlak ten oznakowany znakami żółtymi prowadzi z Grudziądza przez Piaski, Turznice, Dębieniec, Zielnowo, Radzyń Chełmiński, Czeczewo, Gołębiewo , Rywałd Królewski, Linowo, Świecie n/ Osą, Lisnowo, Partęczyny, Sumin, Mierzyn, Wardęgowo, do Łąkorza . Całkowita długość trasy wynosi 60 km. 0,0 km Grudziądz – miasto ze 102 tysiącami mieszkańców, położone nad Wisłą. Z 1065 r. pochodzi najdawniejsza wzmianka o grodzie w Grudziądzu. W 1138 r. gród był własnością książąt mazowieckich, tak jak cała ziemia chełmińska. Po 1231 r. przeszedł we władanie Krzyżaków, którzy w 1291 r. nadali rozwijającej się osadzie prawa miejskie. Miasto intensywnie rozwijało się za przyczyną wiślanego handlu. W okresie od XIV w. nad Wisłą powstało szereg spichlerzy, w których przechowywano głównie zboże. Dzięki licznym przywilejom należało do silnych ośrodków handlowych i rzemieślniczych państwa krzyżackiego. W maju 1411 r. na rynku miasta został bez sądu ścięty Mikołaj Ryński – jeden z przywódców Towarzystwa Jaszczurczego. W okresie wojny trzynastoletniej Grudziądz opowiedział się za Polską, przystępując do Związku Miast Pruskich. W 1466 r. miasto znalazło się w Prusach Królewskich inkorporowanych przez Koronę. W trakcie 2 wojny szwedzkiej w 1655 r. miasto zajęli Szwedzi. Podczas oblężenia Szwedów w Grudziądzu przez wojska polskie, zostało ponownie zniszczone. W 1775 r. król Fryderyk Wielki rozpoczął budowę twierdzy grudziądzkiej, w której później m.in. w 1832 r. więzieni byli uczestnicy powstania listopadowego. Ciekawostki krajoznawcze : ruiny zamku krzyżackiego z XIII w., gotycki kościół św. Mikołaja z XIV w., kościół św. Franciszka Ksawerego z 1723 r., Brama Wodna i fragmenty murów miejskich z XIV w., zespół spichlerzy z XVI – XVIII w. znakomicie zachowanych, dawny klasztor reformatów z XVIII w., twierdza grudziądzka z lat 1766 –1786 ; Rów Hermana – zabytek techniki, dawny budynek Kolegium Jezuickiego z XVII – XVIII w.
2,7 km Rudnik – wieś i jezioro znane od 1573 r. Pierwsza wzmianka o wsi, która należała do starostwa grudziądzkiego pochodzi z 1664 r. W 1721 r. nad jeziorem stał młyn wodny. W połowie XVIII w. nad jeziorem powstał folusz zabezpieczający potrzeby sukienników z Grudziądza. Na początku XX w. część Rudnika została przyłączona do Grudziądza. Ciekawostki krajoznawcze : jezioro o powierzchni 170 ha i maksymalnej głębokości 12 m, nad którym usytuowanych jest szereg ośrodków wypoczynkowych. 7 km Piaski – wieś powstała w końcu XVIII w. z dawnego folwarku benedyktynek grudziądzkich na gruntach wsi Turznice. Ciekawostki krajoznawcze : d. zbór ewangelicki zbudowany w 1900 r. od 1949 r. przejęty przez kościół rzymsko – katolicki, cmentarz ewangelicki z XIX w 10,0 km Turznice – wieś. W 1277 r. wymieniono gród obronny, który oblegali Sudawowie (jedno z plemion Prusów) pod wodzą Skomanda. Od XV w. majątek rycerski. W latach 1667 – 1772 wieś należała do benedyktynek grudziądzkich. Ciekawostki krajoznawcze : kościół św. Józefa z 1936 r. oraz nisza źródliskowa pomnik przyrody nieożywionej. Niedaleko Turznic leży osada młyńska – Daszkowski Młyn z budynkiem młyna z końca XIX w. |