Szlaki rowerowe

Rowerem po powiecie grudziądzkim, Trasa nr 1

Trasa nr I (Grudziądz, Nowa Wieś, Parski, Zakurzewo, Mokre, Białochowo, Rogóźno, Rogóźno Zamek, Słupski Młyn, Słup, Boguszewo, Mełno, Okonin, Stary Folwark, Marusza, Węgrowo, Grudziądz) – Wycieczka całodniowa, ok. 61 km., ponad 20% drogami gruntowymi. Trasa trudna, wymagająca dobrego przygotowania fizycznego. Szacunkowy czas przejazdu (bez postojów i zwiedzania obiektów) około 6 – 7 godzin.

0,00 km - Wycieczkę rozpoczynamy z parkingu przy pętli autobusowej przy ul. Poniatowskiego w Grudziądzu. Z parkingu ruszamy w prawo, pod górę.

0,15 km – wjeżdżamy do Nowej Wsi, po lewej stronie mijamy cmentarz parafii w Tarpnie

0,97 km – skrzyżowanie ul. Grudziądzkiej z ul. Kościuszki – skręcamy w prawo

fvgc+BU2A5N3t0M+f++SgHarkSjnwAAAABJRU5ErkJggg==

GRU DVOR/DME

2,30 km - skręcamy w lewo w ul. Leśną

Po minięciu pierwszych budynków po lewej stronie widzimy radiolatarnię GRU DVOR/DME – nad nami ważne dla lotnictwa skrzyżowanie korytarzy powietrznych. Ciekawostka – stacja radiotelegraficzna do kontroli obszaru lotów funkcjonowała w Nowej Wsi już w 1921 roku. Po prawej rozległy widok na położoną w dolinie Osy wieś Mokre.

2,83 km – na skrzyżowaniu z drogą gruntową jedziemy prosto, w kierunku lasu

hv3tDV7+7b9QyjeJC1ac6jP+D73yCcb6A19JAAAAAElFTkSuQmCC

Stara aleja klonów

3,34 km – wjeżdżamy do lasu (aleja klonów), po chwili znajdujemy się w granicach obszaru Natura 2000 „Cytadela Grudziądz”.

3,46 – mijamy schron małego fortu piechoty z 1900 roku, towarzyszący Fortowi Parski.

Za fortem jedziemy dalej w dół. Trasa prowadzi teraz oznakowanym czerwonym szlakiem pieszym i na 3,63 km skręcamy w lewo na zjazd w kierunku Parsk (Uwaga! Miękkie podłoże i wystające korzenie drzew! Zalecane jest prowadzenie rowerów!).

3,82 km – drogą gruntową skręcamy w prawo i dojeżdżamy do skrzyżowania w miejscowości Parski.

D+u7a0biPMLjAAAAAElFTkSuQmCC  A45UT05vP923AAAAAElFTkSuQmCC

Pozostałości bramy cmentarza w Parskach

Dla miłośników regionalizmu (i wydłużania wycieczek) jest opcja zjechania od fortu ok. 500 metrów w dół bez skręcania w lewo. Dojedziemy do tablicy upamiętniającej cmentarz pomennonicki w Parskach. Po zejściu w las na teren cmentarza uważny obserwator dostrzeże już słabo widoczny, tarasowy układ tej nekropolii. Jednak po odwiedzeniu tego miejsca należy wrócić na główną trasę.

wPqP2mtcm4WpQAAAABJRU5ErkJggg==

Schron nr 1 Linii Osy z 1939 roku

4,12 km – Wieś Parski. Położona na skraju doliny Wisły, została wydzierżawiona w 1591osadnikom menonickim przez starostę grudziądzkiego Jana Zborowskiego. Na skrzyżowaniu (w formie ronda) w Parskach zjeżdżamy w lewo w dolinę Wisły i drogą gruntową kierujemy się na północ/północny zachód w kierunku wału przeciwpowodziowego. Nasz szlak pokrywa się teraz z Wiślaną Trasą Rowerową. Po prawej (od wschodu), przy zabudowaniach ostatniego gospodarstwa w Parskach widać pierwszy schron z Linii Osy 1939 roku. Takich schronów (1 i 2 strzelnicowych) pomiędzy Parskami a Kłódką powstało w sierpniu 1939 roku 11, wszystkie istnieją do chwili obecnej.

EVUA9vSQAAAAAElFTkSuQmCC

Widok z wału przeciwpowodzioweg na Góry Łosiowe

5,30 km – trasa prowadzi na wał przeciwpowodziowy – rozpościera się widok na dolinę Wisły i ujściowy odcinek rzeki Osy oraz na położone za ujściem Osy Góry Łosiowe, w obrębie których w 2018 roku powstał najmłodszy obecnie w Polsce park krajobrazowy.

6,65 km - zjeżdżamy z wału przeciwpowodziowego w kierunku mostu na rzece Osie.

6l4DmaL5iSAAAAAElFTkSuQmCC

Droga w kierunku ujścia Osy do Wisły

6,77 km - most na rzece Osie, za mostem ścieżka prowadząca w kierunku ujścia tej rzeki do Wisły (można z niej skorzystać,  zbaczając z głównej trasy z głównej trasy, i dojść do samego ujścia)